KNIHA „TÝDEN SPORTU“

Výstava fotografií a plakátů ‚Týden sportu‘ zahájena, stejnojmenná publikace pokřtěna

ts-033Za velké účasti veřejnosti a také hostů spojených s dvanáctiletou tradicí Týdne sportu založené v roce 1999, byla v úterý 16. listopadu podvečer zahájena v Kulturním centru zajímavá výstava.

Vystoupili Medvědi (zahráli bezvadně a všem do noty), program vernisáže neuváděl nikdo jiný než Jan Čenský, přijel také Petr Jančařík a Zbygniew Czendlik. Důležitou osobou byl samozřejmě i Lubomír Vašina, organizátor Týdne sportu, autor většiny fotografií z knížky i z výstavy a publikace Mgr. Milan Michalski a také starosta Jaroslav Zedník a bývalý starosta Jiří Pásek, za jehož působení byla tradice zahájena.

Součástí vernisáže bylo především děkování, trošku improvizované, ale o to srdečnější, při improvizaci nelze přece nic předstírat. Srdečné ovzduší v sále panovalo také při křtu publikace „Týden sportu v České Třebové“, kterou přivedla na svět trojice autorů Milan Michalski, Lubomír Vašina a Karel Kubišta. Knížka byla vydána právě k příležitostí této výstavy a z tiskárny byla dodána jen pár dnů před slavnostní vernisáží. Knížka měla hned několik kmotrů: lanškrounského faráře Zbygniewa Czendlika, starostu Jaroslava Zedníka, bývalého starostu Jiřího Páska a také komentátory Týdne sportu Jana Čenského a Petra Jančaříka.

Zajímavostí bylo setkání se sportovcem z titulní strany – nevím po kolika letech. Vojta Heger na fotografii a ve skutečnosti je totiž opravdu k nepoznání. od autorů dostal publikaci s podpisy kmotrů jako dárek.

Po vernisáži měli všichni možnost projít výstavu zajímavých fotografií Milana Michalského, a připomenout si minulé ročníky i z plakátů a dalších artefaktů, které dokumentovaly dvanáctiletou historii týdne sportu. Výstava k Týdnu sportu byla letos poprvé a ukázala nové možnosti. Jsme v době, kdy má doma každý fotoaparát a takových snímků, často velmi zajímavých se nadělá spousta. proč tedy focení nepodpořit a neudělat tématickou fotosoutěž a potom každoroční výstavu soutěžních prací, na které bude vyhlášen nový ročník týdne sportu, předat putovní pohár nejúspěšnější škole, vyhlásit rekordní výkony… Tím by se z týdne sportu stala vlastně událost celoroční..

Vernisáž, křest knihy

Výstava

Autogramiáda

Ještě k termínu vernisáže, který byl proti původnímu oznámení na plakátech a v Českotřebovském zpravodaji posunut o několik dnů dopředu. Milan Michalski na vernisáži říkal, že za to může tiskařský šotek. Dovolil bych si s tím nesouhlasit. Nešlo o žádné nedopatření (jak by se dalo odvodit z výše uvedeného vystoupení), ale prostě o změnu termínu provedenou dle přání vedení města.

Díky této změně měli pořadatelé mnoho starostí navíc. Nebylo jednoduché např. zajistit účast tak vytížených osobností jako je Zbygniew Czendlik, Jan Čenský a Petr Jančařík, také tiskárna se nesměla s knihou zpozdit ani o den….

___________________________________________________

Českotřebovský deník 329/2010 (18.11.), Mgr. Milan Mikolecký

foto: Mgr.Milan Mikolecký, Martin Šebela